Кирил Петков и ПП прави същото като ГЕРБ - управлява като ГЕРБ, еднолично и авторитарно. В случая - дуалистично, тъй като Кирил Петков и Асен Василев са едно и също лице на една монета. Това заяви лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов в интервю за Дарик радио", което се излъчва на живо и по партийната телевизия на ИТН 7/8 ТВ. Това е и първата изява на Трифонов, след като стана ясно, че партията се оттегля от четворната коалиция.
Тези хора не стават да се занимават с управление на държава. Тези хора трябва да стоят максимално далеч от властта. Не прогнозират правилно, не говорят правилно, и направо лъжат. Тези хора не трябва да се занимават с власт, повтори Слави Трифонов.
Той отново изложи мотивите и повода за това да изтегли министрите си от кабинета, като вкара този път и един нюанс - министрите на ИТН не трябва да бъдат повече унижавани, явно имайки предвид неотпускането на пари в бюджета на министерствата на ИТН при актуализацията на бюджета.
"Спечелихме избори, за които трябваше да поемем отговорност. Решихме да не се събираме с други партии, за да поемем сами отговорност. Тогава направих изявление, в което казах, че ако продължим да участваме в политическия живот, следващия път ще направя каквото зависи от мен, за да има правителство", каза още Трифонов и припомни изявлението си в края на миналата година, че ще направят всичко възможно да има управление и кабинет. И въпреки "най-трудния и голям" компромис, който са направили - да влязат в едно управление с БСП - сега коалицията е развалена, но заради некоалиционното поведение на Кирил Петков и Асен Василев.
Той разказа, че премиерът е нарекъл "леке" кандидата на "Има такъв народ" за гуверньор на БНБ Любомир Каримански. "Попитах го защо не иска той да ръководи БНБ. Каза ми само защото е леке. Попитах го да го каже пак и той отново ми каза "Каримански е леке". Други мотиви нямаше", разкри Слави.
Трифонов обясни, че при актуализацията на бюджета министерствата, за които отговаря ИТН, са били пропуснати. "По отношение на Македония се води двойна политика – едната от МВнР, за която отговорност носи ИТН. А Весела Чернева дублира дейността на Теодора Генчовска и договаря падането на ветото с други европейски държави. Другата причина е финансова – държавата, според мен и според информацията, която имаме, е доста зле финансово", обясни още лидерът на ИТН.
Той не смята, че напускането на коалицията е било безотговорен акт. "Тези хора не стават за това да се занимават с власт. Не стават да се занимават с управление на държава. Те трябва да стоят максимално далеч от властта. Това е мое мнение", каза още Слави Трифонов.
Той определи като най-големия компромис на ИТН, участието в едно правителство с БСП. "Те са част статуквото и аз съм наясно с цялата ситуация от промяната от 10 ноември 1989 г. Оттогава всичко е ясно за БСП".
Трифонов допълни, че целта на ИТН за участие в управлението е била да се въведат в действие решенията на организирания от тях референдум от 2016 г.
"Спечелихме избори, за които трябваше да поемем отговорност. Решихме да не се събираме с други партии, за да поемем сами отговорност. Тогава направих изявление, в което казах, че ако продължим да участваме в политическия живот, следващия път ще направя каквото зависи от мен, за да има правителство", каза още Трифонов.
Трифонов обрисува Кирил Петков като емоционален, а Василев като гъвкав. И разкри отношенията си с двамата съпредседатели на "Продължаваме промяната".
"В началото Кирил Петков и Асен Василев провеждаха отделни срещи с всеки един от партньорите. Аз се запознах с Кирил Петков в студиото на телевизията 7/8, където той рекламираше пробиотик - даже така съм го записал в телефона си "Кирил пробиотик". След това президентът го назначи за министър на икономиката и се видяхме, защото той изяви желание да участва в изборите и в евентуално управление, ако ги спечелим. Предложих Асен Василев да бъде министър на еврофондовете, Петков твърдо каза, че той трябва да е на финансите. Моето разбиране е, че спечелилата партия трябва да отговаря за тези постове. След това дойдоха с Асен Василев в офиса ми в НДК и проведохме разговор за това правителство. Напрежение нямаше - те са много гъвкави, флексабилни, говорят с желание нещо да се случи. Кирил Петков е по-скоро емоционален, Асен Василев е гъвкав в посока да стане нещото, което той иска."
"Има медии, които са много близки до Кирил Петков и Асен Василев. Нямам нищо общо с Ахмед Доган и не съм го виждал с него от много години - 15,16 сигурно", категоричен беше Слави Трифонов. "Като че ли четворната коалиция се появи с една цел - да престане авторитарното управление на ГЕРБ. Кирил Петков прави същото. "Продължаваме промяната" управлява като тях, същите са", смята Трифонов.
Трифонов коментира и скандала с лабораторията на КПП "Капитан Андреево".
"Тези гранично-пропусквателни пунктове са отговорност на други министерства. Аз нямам никаква информация и нищо общо. Как искате да ви отговаря на този въпрос, като не нося отговорност. Нито имам митничари на разположение, нито имам общо с Гранична полиция, нито ми е ясно", категоричен беше Трифонов, настоятелно питан по темата.